Екип на район "Лозенец" определя бариерите като незаконно строителство и издаде констативен акт. Предоставена е възможност на собствениците доброволно да ги премахнат, но те са отказали.
Бариерите, с които е затворена ул. "Арарат" в столичния квартал "Кръстова вада", няма да бъдат премахнати доброволно, както разпореди район "Лозенец". Собствениците на терени, върху които минава самата улица, възразяват, защото бариерите били поставени в частен имот, каквато е улицата, и затова няма как да им се нарежда какво да махат в него, съобщи "Дневник".
От няколко месеца движението на коли по ул. "Арарат" е спряно, защото от двете страни са поставени електрически бариери. Собствениците на земята са изградили сами тротоарите и положили асфалта и сега преценяват кой може да минава. Ограничено с бариери е движението и по съседната улица "Акад.Иван Буреш", която също е върху частна земя и е изградена от собствениците.
Такава е повече от половината улична мрежа в кварталите "Витоша", "Кръстова вада", "Витоша ВЕЦ-Симеоново" и "Манастирски ливади". Проблемът не е нов, но се засилва, не само заради ограниченията за преминаване, поставени на някои места, а и заради поддръжката на такива улици, тъй като общината не отговаря за тяхното ремонтиране.
В последните години администрацията на кмета Йорданка Фандъкова се опитва да намери частични решения като изисква даряване на части от имоти там, където ще се строи. Защото цената на дългото бездействие на Столичната община е нараснала до стотици милиони левове, нужни за отчуждаване, а те не са налични в бюджета ѝ.
От "Екипът на София" напомниха, че не трябва да се допуска строителство без вече изградена инфраструктура и че много от проблемите в "Манастирски ливади", а и конкретните случаи в "Кръстова вада" са били предвидени в анализи и препоръки за действие преди две години.
За новите бариери на ул. "Арарат" сигнализираха живеещи и често преминаващи в района, проблемът беше разказан и в репортаж на Би Ти Ви в края на май, като една от причините беше посочено и неразумното шофиране, което собствениците се опитали да ограничат (по цитирания зам.кмет на район "Лозенец" Михал Сотиров).
Родители, които водят с кола децата си в близкото частно училище и детска градина "Петър Берон" също се оплакват, че няма откъде другаде да минат. За трите буса на училището, обаче, собствениците (на ул. "Арарат") са предоставили дистанционно за вдигане на бариерите, обясни директорката Гергана Шотева.
Ул. "Арарат" и ул. "Акад.Иван Буреш" са изградени от собствениците на имотите, през които минават. В затворения район според медийни публикации живее бившият съветник в ДАНС Алексей Петров и бившият главен прокурор (в периода 1999-2006 г.) Никола Филчев. Неотдавна от интервю на Петров пред "Труд" се разбра, че на съседна на ул "Арарат" пряка семейството му управлява и ресторант.
Екип на район "Лозенец" определя бариерите по "Арарат" като незаконно строителство и издаде констативен акт. Предоставена е възможност на собствениците доброволно да ги премахнат, но те са отказали.
"Бариерите с електрическо захранване се третират като строеж и всеки, който иска да си сложи, трябва да има разрешение за строеж. За мен в случая бариерите са незаконен строеж, защото са електрически, но са изградени без разрешение за строеж", обясни районният кмет Константин Павлов.
За прокарване на елзахранване трябва одобрен проект, който указва откъде ще минава кабелът е изискването на Закона за устройство на територията и тълкувателно писмо от регионалното министерство, уточни той. "Независимо дали е бариера или улична лампа, независимо дали е в частен или в публичен имот."
Източник:https://fakti.bg/